Najczęstsze usterki ekspresów

Urządzenia, które łączą w sobie elektronikę i elementy mechaniczne, a jednocześnie mają styczność z wodą, wysoką temperaturą i innymi zabrudzeniami, mogą ulegać awariom. Nie powinno więc dziwić, że wyjątkiem nie są w tej kwestii ekspresy do kawy. Usterki, z którymi można spotkać się najczęściej, wynikają głównie z wilgoci, nieprawidłowej obsługi lub niewłaściwej konserwacji urządzenia. Niekiedy problemem jest też niedrożność lub utrata szczelności przewodów lub dyszy ciśnieniowych.


Najczęstsze awarie ekspresów do kawy

Jeśli Twój ekspres nagle przestał działać i nie reaguje na żaden z przycisków, prawdopodobnie uszkodzeniu uległ któryś z obwodów elektronicznych. Gdy urządzenie działa, ale zamiast esencjonalnego naparu otrzymujesz rozwodnioną kawę, problem zapewne dotyczy nieszczelności układu lub awarii pompy ciśnieniowej. Usterkę pompy rozpoznasz też po głośnej pracy ekspresu. W urządzeniach ze zintegrowanym młynkiem jego uszkodzenie lub rozregulowanie może sprawić, że w napoju wyczuwalny będzie specyficzny posmak. Najgroźniejsza spośród typowych usterek jest tak, która dotyczy zatkania ekspresu do kawy. Jej przyczyną jest zazwyczaj używanie nieprzefiltrowanej wody kranowej lub nieregularne odkamienianie urządzenia.

Taka awaria objawia się tym, że pomimo normalnej pracy ekspresu, nie otrzymujesz żadnego naparu lub kawa ścieka bardzo powoli. Często pojawiają się również niepokojące odgłosy. Niebezpieczeństwo tego typu usterki wynika z tego, że nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz urządzenia może skutkować dostaniem się wody do obudowy, a ta z kolei uszkodzi dodatkowo elektronikę lub inne elementy. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki niedrożności, takie jak zwiększone ciśnienie, powolne sączenie się kawy z dyszy lub głośniejsza i cięższa praca pompy, wyłącz ekspres i udaj się do serwisu w celu naprawy usterki. Prawdopodobnie konieczne będzie czyszczenie przewodów wody i pompy. Powierzając sprzęt profesjonalistom, możesz być pewny, że w krótkim czasie otrzymasz w pełni sprawne urządzenie.


Lepiej zapobiegać niż leczyć

Prawidłowa konserwacja urządzenia sprawi, że nie będziesz musiał często odwiedzać serwisów naprawiających ekspresy do kawy. Usterki zdarzają się głównie przez brak prawidłowego czyszczenia. Pamiętaj, żeby dokładnie myć swój ekspres, używaj wyłącznie czystej, filtrowanej wody i nie bagatelizuj oznak, które sygnalizują najczęstsze awarie. Ekspresy do kawy, podobnie jak wszystkie inne urządzenia, odpowiednio konserwowane, będą działać bez zarzutu. Jeśli zauważysz jednak cokolwiek niepokojącego, nie zwlekaj i zwróć się do profesjonalnego serwisu, takiego jak Centrum Serwisowe Espresso. Krótka konsultacja telefoniczna lub mailowa może rozwiać Twoje wątpliwości, a także uchronić Cię przed koniecznością zakupu nowego sprzętu.


Serwis i naprawa ekspresów